Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014-2020

Над 820 млн. евро са изплатени по проектите на ОП „Транспорт“

11 декември 2012
Над 820 млн. евро са изплатени по проектите на ОП „Транспорт“

За поредна година ОП „Транспорт“ е оперативната програма с най-много разплатени и договорени средства в България. Това стана ясно по време на 13-то заседание на Комитета за наблюдение на програмата, което се проведе в Сандански на 10 и 11 декември. Заместник-ръководтелят на Управляващия орган на ОП „Транспорт“ Галина Василева отчете, че вече са договорени над 97% от бюджета на програмата, което представлява над 1,946 млрд. евро. На изпълнителите са изплатени повече от 822 млн. евро или над 40% от предвидените средства.

„В началото на 2013 г. се очаква да бъдат пуснати в експлоатация първите напълно завършени жп линии“, каза зам.-генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” Христо Алексиев. По думите му работата по отсечката Свиленград – турска граница е почти приключила. В момента текат тестове на контактната мрежа и трасето и се очаква в началото на следващата година да има издаден акт 16 на отсечката, каза Алексиев.

Във финална фаза е и модернизацията на лот 1 ( Михайлово– Калояновец) от жп линията Пловдив – Бургас и се очаква през първите месеци на 2013 г. да бъде завършен. Изпълнението на другите две обособени позиции по трасето се движи в график. От НКЖИ отчитат изпълнение на 35% от обема на работите по лот 2 (Стара Загора – Зимница) и над 45% физическо изпълнение по лот 3 (Церковски – Карнобат – Бургас).

Всички останали железопътни проекти, включени в обхвата на ОП „Транспорт“ вече имат сключени договори за строителство и по тях се работи активно. Напредък бе отчетен и при проектите, които НКЖИ изпълнява за подобряване на интермодалността при превоза на пътници и товари. В ход е тръжна процедура за избор на изпълнител за изграждане на интермодален терминал в гр. Пловдив. Индикативната стойност на обекта е около 10 млн. лв., като целта е той да бъде изграден в рамките на този програмен период. Стартирани са тръжните процедури за жп гарите в София и Пазарджик, като се очаква през първата половина на 2013 г. да бъде даден ход и на поръчката за гарата в Бургас.

По време на заседанието бе обсъдена възможността АМ „Хемус“ да бъде включена в обхвата на ОП „Транспорт“. Очаква се подготовката на проекта да се финансира със средства от програмата. От АПИ съобщиха, че през следващата година се очаква да бъдат пуснати в експлоатция двата лота на АМ „Марица“, които се финансират по ОП „Транспорт“. Лот 1 на АМ „Струма“ също се движи с много добри темпове и прогнозите са, че ще бъде завършен предсрочно.

Метрото е пърият изцяло завършен проект по програмата. „Над 150 000 позлваха метрото преди да изградим новите отсечки, след пускането им в експолатация те вече са над 300 000“, каза Стоян Братоев, ипълнителен директор на „Метрополитен“ ЕАД. По думите му тези цифри надхвърлят предварителните прогнози, което означава, че метрото се превръща в предпочитан транспорт в столицата.

Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ съобщи, че е приключила тръжната процедура за избор на изпълнител за изграждане на Речен информационен център в гр. Русе и се очаква в близките седмици да стартира строителството му.

В заседанието на Комитета за наблюдение взеха участие заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов, представители на Европейската комисия и на бенефициентите по програмата, както и на изпълнителната и местната власт, неправителствени организации, експерти и др.